ТЕРАПЕВТИЧНО СПОРАЗУМЕНИЕ
Психотерапевтичният процес е взаимодействие, което се осъществява при определени условия. Моля, имайте предвид следното при започване на терапия:
1. Терапевтичен процес
Психотерапията е доброволен процес на промяна и развитие и клиентът сам взима решения за поведението си по време на терапевтичните сесии и в личния си живот. Терапевтът не носи отговорност за поведението на клиента.
1.1. Терапевтични сесии
1.1.1. Всяка сесия се насрочва в удобно за двете страни време.
1.1.2. Честотата на сесиите е желателно да бъде поне веднъж седмично. Няма стандартно изискване за броя сесии – зависи от проблема, от времето и възможностите на клиента и терапевта.
1.1.3. Продължителността на сесията е до 60 мин. Изключение прави първичната сесия, която може да бъде с продължителност до 90 мин.
1.1.4. Клиентът е длъжен да съобщи на терапевта, какви други форми на терапия прилага – традиционна медицина или нетрадиционни форми на лечение, дали е взимал или взима в момента някакви медикаменти, дали е бил хоспитализиран и по какви поводи.
1.1.5. Резултатите от терапията са индивидуални, зависят от сътрудничеството между терапевт и клиент, от мотивацията на клиента и от готовността му да работи върху себе си.
1.1.6. По време на терапията терапевтът има право да насочи клиента за консултация с още специалисти, ако прецени, че това е от необходимост за терапията.
1.2. Терапевтичен метод
1.2.1. Основният метод, който се използва в сесиите е методът на Позитивната психотерапия (ППТ). Това е дълбинно психологичен психотерапевтичен метод, базиран на хуманистичната картина за човека, психодинамичната теория за болестите и използва иновативни техники. ППТ е конфликто-центрирана и ориентирана към ресурсите краткосрочна терапия. Работи не толкова със симптома, колкото с поставените на заден план здрави актуални способности. По този начин клиентът укрепва себе си в борбата с проблема.
1.2.2. Допълнително в сесиите се използват елементи от когнитивно-поведенческата, гещалт терапията, клиент-центрираната терапия, психодрамата, фамилните констелации, арт-терапията, детската игрова терапия, пясъчната терапия, канистерапията, терапията с приказки и кукли, метафорично-асоциативни карти, транзакционния анализ, източни техники за релаксация, медитация, биоенергийно дишане и други интерактивни методи.
Кои методи ще се използват зависи от конкретния проблем, с който идва клиентът, възрастта на клиента и преценката на терапевта.
1.3. Цел на терапията
Целта на терапията е клиентът да достигне до своя баланс – вътрешен и във взаимоотношенията му с другите. Този баланс е уникален за всеки и пътят за неговото постигане също е строго индивидуален.
2. Поверителност на информацията
Всяка информация, споделена с терапевта, се третира като строго конфиденциална и няма да бъде споделена с трети лица. Конфиденциалността може да бъде нарушена само със съгласието на клиента. Това НЕ се отнася за следните случаи:
когато е застрашен живота на клиента, включително суициден риск;
при риск за здравето и живота на други лица, особено лица под 18 г.;
когато тази информация се отнася за тежко престъпление, планирано или вече извършено;
когато информацията или част от нея се изисква от правораздавателните и правозащитните органи.
3. Професионални записи
Професията на терапевта изисква да се съхраняват всички записки, направени по време на психотерапията. Клиентът може да осъществи достъп до тях в присъствието на терапевта или да заяви да му се изготви резюме въз основа на тях.
4. Заплащане
4.1. Всяка сесия, групова или индивидуална, се заплаща предварително (по банков път или в брой преди началото на сесията).
4.2. Сесиите, провеждани онлайн се заплащат предварително (по банков път), като сумата е необходимо да бъде отразена в сметката на Центъра най-късно до края на деня, предхождащ сесията.
4.3. Пропуснат час:
4.4. Ако терапевтът е предупреден 24 ч предварително – се презаписва.
4.5. Клиентът има право да презапише даден час само веднъж. При невъзможност за спазване на презаписания час, той се счита за проведен.
4.6. Ако терапевтът НЕ е предупреден 24 ч предварително – се заплаща заедно със следващата сесия.
5. Прекратяване на терапията
5.1. Терапевтът има право да прекрати терапията, ако прецени, че клиентът не сътрудничи на терапевтичния процес и не се наблюдава развитие или ако възникне необходимост от работа с друг тип специалист.
5.2. Ако клиентът реши да прекрати терапията преди терапевтът да е преценил, че е готов за това, е нужно да подпише декларация, че прекратява терапията по лично желание.