Loading

как да не разглезим децата си

Понеже навлизаме в празничния сезон на коледните празници, нека се фокусираме върху детските очаквания със стратегии как да не разглезим децата си и да ги възпитаваме в благодарност.

В коледните празници всичко е за благодарност, благодарност за нещата, които ценим. Но какво да кажем, когато не можем да накараме децата ни да измрънкат едно просто “благодаря” за DVD-то, което сме купили просто ей така или пък заради това, че сме почистили стаята им? Възможно ли е те да са малко… разглезени?

Мисля, че ние всички понякога се чудим как това се случва. Те бяха толкова сладки и невинни, плътно увити в техните одеалца в родилното, а сега ги слушаме как пищят в пристъп, ако не получат случайно дизайнерска чанта или не останат до късно да стрелят по извънземни на екрана. Ние винаги сме искали „най-доброто” за нашите деца – но със сигурност не точно това сме имали предвид!

Тъжната истина е, че докато нашите родителски намерения са добри, ние сме част от проблема. Няма голям „undo” бутон, който можем да натиснем, но има 7 ключови стъпки, които можем да предприемем, за да не разглезим децата си.

1. Научете ги на благодарност.

Когато децата са наистина благодарни за това, което имат, те не изискват непрекъснато повече. Децата от всички възрасти могат да се научат на благодарност чрез практикуване на различни начини да кажат „благодаря”, изказване на удовлетворение чрез различни благодарствени ритуали и разбиране, че това не се дължи на късмет или задължение. Децата, които ценят добрините, които имат, ще се чувстват по-щастливи от това.

2. Изключете лакомствата от подаръците.

Помислете за определянето на правила за подаръци в семейството си и за управление на очакванията за предстоящия празничен сезон. Така например, определете три подаръка за всеки (символизиращи подаръците, представени на Исус от мъдреците), или се придържайте към “нещо, което искам, нещо, което ми трябва, нещо, което се носи и нещо за четене.” Можете също така да помислите за даване на ръчно изработени подаръци или купони за време. Показването по този начин на децата, че подаръците не е нужно да имат цена, за да струват нещо, е сигурен начин да не ги разглезим.

3. Инвестирайте време в децата си.

Ще тренирате себе си и децата си, ако преместите фокуса на подаръците от “неща” към “време, прекарано в забавления заедно”. Вярвате или не, те искат цялото ви внимание дори повече от гигантския картонен замък, за който ви молят. Когато вашите деца постоянно прекарват времето си, забавлявайки се с вас, ще се засилят емоционалните връзки между вас. Резултатът ще бъде по-голямо сътрудничество между вас. Нещо повече, децата ще се научат, че щастието идва от прекарване на време с тези, които обичаш, а не от обикаляне на мола.

4. Приемете детското разочарование. 

Знаете, че е по-добре да обиколите четири магазина и да дадете много пари за „перфектната” играчка, отколкото да се изправите пред детското разочарование, когато разопакова подаръка. Като добронамерени родители често искаме да направим света по-идеално място за нашите деца, дали като им купуваме смартфон въпреки нежеланието си или им готвим две различни ястия всяка вечер. За съжаление, когато ние изглаждаме всички неравности, децата да свикнат с лесната езда без малки разочарования в живота и не научават ценните уроци, на които ни учат трудностите (издръжливост, упоритост, находчивост). Но какво да направите, когато те се разпищят в пристъп? Бъдете смели: игнорирайте. Съвсем скоро, вашите деца ще се научат, че могат да преживеят малките разочарования в живота, да не говорим за факта, че гневното избухване няма да им помогне.

5. Разделете разходите за играчки между вас и децата ви.

Ние всички знаем, парите не растат по дърветата – или в портфейлите ни – но дали децата ни го разбират? Купуването на всички прищевки на нашите деца само ги учи на това, че те могат да имат това, което искат, когато те го искат – което всъщност е определението за разглезеност. Когато търсим обратния ефект – да не разглезим децата си, е добре да раздаваме всяка седмица квоти в малки количества, подходящи за възрастта. А също и да изискваме всички не необходими разходи като играчки и кино с приятели да се поемат от техните касички.

6. Не правете неща, които децата ви могат да направят сами.

Разглезването често се предизвиква от вършенето вместо тях на неща, които те могат да направят сами. От връзване на обувките им, за да можем по-бързо да излезем до написването на домашните им. И докато вършим тежката работа, нашите деца седят и ни гледат. Проблемът е, че ги учим, че имат право на “аванта”, както и че някой друг ще свърши работата вместо тях. Ще отучите децата си от разглезеност като ги обучите в подходящи за възрастта им отговорности и след може да очаквате да си вършат добре работата. Не забравяйте, че дори и вашите деца да не я вършат правилно през цялото време, те ще израснат повече като се упражняват, отколкото да гледат отстрани.

7. Определяйте правила и ги спазвайте.

Един отличителен белег на разглезените деца е, че те вярват, че правилата не важат за тях. Ние често им създаваме такова впечатление, като не съобщаваме ясно последиците, или не изпълняваме последиците, които сме определили предварително. Докато правим промяната, простото създаване на подходящи за възрастта последици и придържането им към тях не е лесно. Започнете с вземането на едно неприемливо поведение, което искате да промените и кажете на децата си: „Играчките в хола трябва да бъдат прибрани преди започването на вечерята. Всяка играчка, останала неприбрана до това време, ще бъде сложена в кутия в килера за една седмица.” Колкото повече правила създавате, толкова по-добре децата ще се учат да ги следват.

Тези седем стъпки ще ви помогнат да извървите дългия път към неразглезването на вашите деца и към подготовката им за реалния свят. И може би това ще бъде вашия подарък за предстоящите коледни празници?

Източник

Снимка

*  *  *

Ако ви е харесала тази статия, моля споделете я с вашите приятели.

Ако

  • имате проблем, с който не можете да се справите сам/а,
  • имате пост-ковид синдром или съмнения за такъв след прекаран COVID-19,
  • желаете да усъвършенствате себе си,
  • считате, че имате нужда от консултация относно взаимоотношенията с децата си или с вашия партньор,
  • искате да гледате по-оптимистично на живота, но не можете да се справите сам/а,
  • или желаете да опознаете личността си чрез тестове,

свържете се с мен, ще се радвам да ви помогна.

This Post Has 3 Comments

  1. Светлана

    A dali sme vuzpitali sebe si zashtoto decata kopirat ot nas?!

  2. jordanka

    Decata gledat i kopirat…Predi mnogo godini, ucheiki specialna pedagogika popadnah na edna misul, koyato i do den dneshe upotrebyavam pri konflikta: deca, roditeli, obshtestvo , ochakvaniya i rezultati…A misulta prosto glasi: ” Nyama loshi deca. Ima loshi roditeli.” Tova, koeto prochetoh v tazi statiya samo potvurdi, che sum v pravilnata posoka na otnoshenie kum decata si, samo deto stupkite sa malko po-razlichni…Za men ot osobena znachimost e vremeto prekarano s decat i izgrajdaneto na nyakakva normativna sistema, v koyato vseki dava ili poluchava v zavisimost ot usiliyata, koito polaga…Iskreno az se goedeya sus sina si, koito na 10 godini znae koga, kakvo i kolko da poiska i nai-vajnoto kak da blagodari. Udivitelnoto e, che tezi malki i spored nas neporasnali hora mogat da budat po-otgovorni dori i ot samite nas…Vajnoto v sushtnost e nie samite da budem primer za podrajanie. I ako naisitna iskate realni rezultati, kakto i statiyata suvetva- OTDELYAJTE VREME I EMOCII ZA MALKITE HORA!!!

Вашият коментар